Lída Horká - programy pro děti
Lída Horká – programy pro děti
↑ Nahoru

Lídos cheedos

Vítám tě na stránkách 

LÍDOS CHEEDOS!

Nabídka mléčných výrobků, které vyrábím s láskou a pro každého, kdo má rád sýry, tvarohy, jogurty z mléka od krav, které se pasou na lukách a jsou spokojené.

 V plánu je vyrábět ještě 22.4. a pak 13.5. a tímto se zakončí výroba. Další bude v plánu od října. Kdo z vás byste ojediněle potřeboval objednávku na nitě nebo na sýry na gril, domluvíme se. Lí




Novinky: 

Sýrové špalíčky v koření - TAŽENÉ SÝRY v grilovacím, v chilli, v česneku, v provensálském či italském koření.

sýr Osík: čerstvý tvarohový sýr s Čubricou 

Ricota: s bruschetou - italské koření, sušená rajčata

Halloumi: sýr na pánev


Koření ČUBRICA: sůl 12%, saturejka, chilli, pískavice, kukuřice. Může obsahovat stopy celeru, hořčice a sezamu.


Budeš-li si chtít objednat klikni na ORANŽOVÝ PRUH NAHOŘE na OBJEDNÁVKU!

Pro další snašší objednání, si zapamatuj kód co ti přijde v mailu.


Jestli se chceš dovědět co vyrábím, přečíst si informace o produktech a nebo si počíst co z výrobků uvařit, tak čti dál.


Jak to začalo:

Při prvním lockdownu jsem nemohla dělat práci, kterou jsem si vybudovala - v práci s dětmi a tak jsem najednou neměla práci, měla jsem pocit, že jsem zbytečná, že vlastně nic jiného než tu práci s dětmi neumím, ale dlouho jsem to nevydržela sedět a utápět se v beznaději a rozhodla jsem se, že oživím  mé první vzdělání ze SPŠM Střední Průmyslové Školy Mlékárenské v Kroměříži. Je to zvláštní, ale opravdu mi to v tý hlavě zůstalo, zajela jsem si to oživit na kurz sýrů a je to tu-  světe div se - TĚŠÍ A BAVÍ MĚ TO.
Dokonce na to nejsem sama, přidala se ke mě Barunka , a je do toho nadšená jako já, tak se nám to lépe vyrábí.
Teď zbývá už jen doufat, že budete spokojení.

Pár informací o výrobě a zpracování mléka, jak to dělám a co k tomu používám.

Vyrábím mléčné dobroty. Dovedu zpracovat maximálně 100 l mléka, takže prodej je podle toho omezený, když se objedná víc výrobků, bohužel dodám až při další várce příští týden.

Mám pokoru k mléku, i ke kravičkám. Obojí jsou živý organismus a potřebují své rituály a pravidla, které se nesmí porušit, jinak se spustí spousta nepřijemností.

Fermentované mléčné výrobky jsou darem, pokladem pro naše tělo, které tak moc potřebuje podporovat, aby jsme tu spolu mohli být dlouho a plnohodnotně.

Jak ráda k tomu přispěji, JO!!!

Do mých výroků nedávám žádná éčka, proto je nutné je brzy sníst. Používám mléko od jersejek a to z ranče Bělečko a nebo z Apolenky, je to mléko tučné a jsou z něj dobré sýry a máslo. A ještě beru mléko z Tuněchod od stračen, to je dobré na jogury, kefíry, tvarohy.

Přidávám mléčné kultury a syřidlo k zasýření. Sýření není žádný chemický proces. Jde pouze a jen o působení enzymů. Klasicky se k tomuto účelu využívá enzym chymosin, nebo nově také pepsin. Ano, to je přesně ten enzym, který užíváte pro podporu trávení. Při srážení mléčné bílkoviny dochází k enzymatickému štěpení mléčné bílkoviny.

U výrobků, které musím pasterovat se přidává pár kapek chloridu vápenatého ( neboli vápenná sůl, výrazně zlepšuje strukturu sýřeniny, reguluje poměr soli v mléce a přispívá k sýření pasterovaných mlék)

Solná lázeň je z vody a soli, na úpravu pH používám vinný ocet. Do všeho vkládám lásku a zkušenosti získané na mlékárenské škole v Kroměříži a z vlastní praxe.

Děkuji Báře Víškové, jenž má domácí mlékárnu za Mělníkem, které jsem garantem.

V období června až září nevyrábím, dělám tábory pro děti.

V případě volných dnů a prázdnin budu mít zavřeno. Vše je na domluvě - přes mobil 603116244

Lídos cheedos nabízí:

SÝROVÉ NÍTĚ

NÍTĚ

Nítě, vyráběné z mléka o tučnosti 2%.

Nejdříve vyrobím vlastní sýr, který nechám prokysat na pH tažnosti, nechám sýr dozrát-odpočinout, rozehřeju lázeň na vysokou teplotu, ve které pak ručně vytahuji sýr na nítě, po sléze je koupeme v solné lázni, sušíme a nechám dozrát.

Zauzluji a navážím dle vašeho přání.

A vy už si večer u vína, televize nebo s přáteli můžete přikusovat.

FARMÁŘSKÝ SÝR z mléka o tučnosti 3,5%, jedna porce se pohybuje okolo 150 g, balím i po více g, stačí napsat do objednávky , - doporučená trvanlivost 5 dní, ale my to skladujeme i týden, a když si je pak zalijete olivovým olejem, tak je to žrádlo!

Nabízím tyto druhy:

Používám bylinky čerstvé, proto není vždy všechno v nabídce. Co jak roste, nebo dozraje ( bršlice, medvědí česnek, koriandr, ořechy, rybíz)

Bez příchutě  
bršlicí kozí nohou, pažitkou, pepřem a solí, zalitý olejem, něco málo o bršlici: https://www.awashop.cz/brslice-kozi-noha-c1499/
rajčaty
česnekem
bazalkou i vlašskými ořechy
chilli
S naklíčenou pískavicí, neboli řeckým senem. Něco málo o pískavici: https://magazin.biooo.cz/zdravi/zdrave-potraviny/piskavice-recke-seno-na-traveni-proti-vraskam-i-jako-afrodisiakum/
italským nebo provensálským kořením
S koriandrem, červenou paprikou, solí a pepřem
Se zeleným pepřem

Recepty s farmářským sýrem

Sýr můžeme napíchnout na klacek opíkák a nad otevřeným ohněm jako buřt opéct, je to mňamina! Od Hanky z Krkonoš.

Sýr můžeme naložit do oleje a přidat do salátů.Od Lidunky

Bršlici kozí nohu můžeme uvařit jako špenát, chutná vítečně a je pikantní. Od babičky Evičky.


SYROVÁTKA od Lidunky -  Pozor je to sytá potravina plná bílkovin. Doporučuji ji konzumovat dopoledne, aby ji tělo mohlo správně využít. SYROVÁTKA A JEJÍ BLAHODÁRNÝ PŘÍNOS: Přispívá ke zdraví nervů, neboť snižují hladinu glukózy v krvi a krevní tlak. Projevy moderního života, jako je obezita, vysoký krevní tlak, únava a stres můžete změnit právě pravidelnou konzumací syrovátky. Kyselina mléčná pak snižuje nadměrné množství hub a bakterií ve střevech, pravidelná konzumace syrovátky se doporučuje také při problémech se zácpou, nadýmáním, kolikou a při chronickém zánětu střev.
Více se o syrovátce dozvíte: : zde

Recepty ze syrovátky:

SYROVÁTKOVÉ NÁPOJE PRO DLOUHOVĚKOST:

Osvěžující džusík: do vychlazené syrovátky si nalej džusík, vylouhuj mátu s meduňkou a nebo ji pij jen tak.

Svačinka ze syrovátky (jahodová od Srnečků) : plnohodnotná svačina plná vitamínů a bílkoviny s probiotiky, jak na to: zmražené jahody dej do sklenice, přidej 1/5 banánu a zalej syrovátkou - čapni mixér a vše rozmixuj.


MÁSLO STOLNÍ
 ( ze zakysané smetany, kratší trvanlivost, lepší chuť)

PODMÁSLÍ - při stloukání másla vzniká podmáslí, samo o sobě je sladké, nechám ho zakysat a plním do lahví. Podmáslí stejně jako kefír blahodárně působí na naš zažívání. Má malý obsah tuku, takže je vhodné při nejrůznějších dietách. Podmáslí má vysoký obsah vápníku. Navíc je v něm i více lecitinu, který je potřebný pro lepší činnost mozku. Něco málo o podmáslí  https://www.denik.cz/z_domova/podmasli-20170126.html



KEFÍR- vyrábím ho z mléka o 3,5% tuku, které zaočkuji kefírovou kulturou a vznikne výborný kefír, který musíte rozmíchat než ho začnete pít, je tak hustý a krásně perlinkuje. Kefír pochází z Kavkazu aTibetu. Bakterie kefíru metabolizují na mléčnou kyselinu, čímž vznikne kyselý, lehce perlivý mírně alkoholický nápoj s konzistencí podobnou řídkému jogurtu, který zpravidla tolerují i lidé s laktózovou intolerancí. Kefír velmi mocně podporuje celkovou detoxikaci organismu díky bakteriím mléčného kvašení, které zabíjí aflatoxiny( jeden z nejsilnějších známých karcinogenů) a další zdraví škodlivé houby.

Blahodárné účinky kefíru.


JOGURTY: 
vyrábím v balení okolo 200g, dle přání vám udělám i větší množství.

JOGURT: bílý vyzrálý jogurt vyrobený z mléka o 3,5 tuku.

JOGURT ŘECKÉHO TYPU: výborný jogurt vyrobený z 2% tučného mléka, odkapaný a vyzrálý.

Recepty z kefíru, podmáslí i jogurtu

Saláty od Mišuse: do mísy nastrouháme okurku, nebo nakrájíme na kolečka, nebo natrháme hlávkový salát, osolíme, opepříme necháme ovládnout a spojit tyto chutě a zalejeme jednou z mléčných prokysaných dobrot. Nemůžete udělat lepší potěšení pro váš pupík!

AJRAN od Irisi: lahodný nápoj, který je vhodný, když je velké teplo, jste unavený či sedíte s přáteli u vína, slivočky a je vám moc hezky. Do 1/2 sklenice nalejete kefír, podmáslí či jogurt, dolejete chladnou vodou, můžete i přidat sůl a pepř, dle libosti. Je to velmi osvěžující nápoj, a nejen to, zvládne díky tomu i kocovinku, která by vás mohla čekat po posezení s přáteli.

TVAROH : vyrábím z mléka 3,5% tučného, prokysávám a vykapávám a s láskou pozoruji jak se mění mléko na superpotravinu, kterou pro vás pak vyšlehávám a plním podle vašeho přání do sklenic. Už si berete i kilová balení. To vám chválím, protože doma vyrobený tvaroh je další super potravina pro naše tělo, bílkovina a ještě prokysaná, co víc si přát pro zdravý vývoj těla. Má pozitivní vliv na střevní mikrobiom. Je zdrojem minerálních látek a vitamínů.



FERMENTOVANÝ CELOŽITNÝ CHLÉB: 
Dám naklíčit slunečničit, lněné semínko, z vlastního kvásku zadělám kvas a nechám fermentovat 12 hodin, pak ještě nechám prozrát žitnou mouku dalších 8 hodin i se semínky, a peču - zapařuju a s láskou balím. Takto vyrobený chléb je vhodný pro celiaky, protože díky fermentaci je lepek rozložený na enzymy a nepoškodí střeva. Naklíčená semínka jsou pro nás lépe stravitelná a nesou důležité hodnoty pro naše zdraví. Můžu vyrobit i bez semínek.



NĚCO MÁLO DOKUMENTACE Z VÝROBY


Máslo a podmáslí: stloukám a je smetana, už se odděluje podmáslí, slévám podmáslí a budu propírat krásné žluté máslo

Tvaroh už odkapává:

Farmářský sýr, prokrajuji, míchám a zraje v košíčkách:


                 Máslo                                              Syrovátka                                      Sýrové nítě                                       

           

             

Ještě pár informací:  

Mrzí mě, že spousta lidí nezná  blahodárný mok - syrovátku, ráda bych ji dostala do vašeho povědomí.

Je to úžasná blahodárná tekutina, která pomáhá ve všech směrech. Nejen na zdraví, ale i na krásu

- "Kdo ji pije krásně žije, krása se ho drží a zdraví si tuží."

Více o syrovátce se dozvíte zde: Syrovátka a její výhody     

A na jaře se začne všechno zelenat a bršlice je všude plno, není to plevel, ale zlato, pomůže vám pročistit krev, uzdravit tělo. Trhejte ji, paste se na ni, uvidíte, bude vám dobře. Říká se, že kdybychom každý den jedli bršlici, nebudeme mít civilizační nemoce.  Bršlici můžete dát do salátů, ale i tepelně zpracovat.

 Špenát z bršlice: : na másle zpěníme cibulku, přidáme nasekanou bršlici, osolíme, opeoříme, přidáme česnek a vajíčko, můžeme přidat i smetánku od Lidunky a je to. S bramborovým knedlíkem a pečeným masem, fakt dobrota.



Naštěstí už neplatí, že mě tato doba zastavila v práci s dětmi, ale platí, že jsem se zase k dětem vrátila, ale mlíkařinu už nemůžu pustit, ta strašná corona mi otevřela další dveře v mém životě, a ty vedou ke zpracování mléka s láskou. Děti nemám v plánu opustit, věřím, že se to zařídí, tak, že se moje cesta neoddělí od dětského světa, a mlíkařinu si budu moc dělat pro radost a vaše potěšení dál.


Lída